Site Rengi

Fındık Nasıl Yetiştirilir?

13.09.2020
41
A+
A-
Fındık Nasıl Yetiştirilir?

Fındığın İstekleri

Yeryüzünde 36° – 41° arası kuzey enlemlerinde kendine özgü iklim koşullarında yetişen ağacı, denize uzaklığı en fazla 30 kilometre olması gerekiyor. Yüksekliği de 1000 metreyi geçmemesi gerekmektedir. Fındık en çok Türkiye, İtalya, İspanya ve Amerika’da fındık yetiştirilmektedir. Bütün üretilen fındığın yaklaşık %75’lik kısmını Türkiye yetiştirmektedir.

Fındığın yetişme ortamı için bizde istediği iki şey vardır.

İklim İstekleri: Fındığı iyi gelişimini ve tatmin edici bir mahsül vermesi için nemli iklim arar. Deniz kenarlarında nem oranı yüksektir. Fındıklar bol yağış ister. Ülkemizde nem özelliği ve yağış bakımından en uygun yer, Türkiye’nin em yağışlı bölgesi olan Karadeniz kıyıları uygundur. Yarı nemli, kurak bölgede de yetiştirebiliriz fındığı. Bol bol sulanma ihtiyacını karşılamazsak fındık ocaklarımız kuruyacaktır. Fındık yetişen yerin sıcaklığın yıllık ortalaması 13-16 C arasında olması gerekmektedir. Mevsimden mevsime değişen sıcaklıklar da -10 C ile 37 C arasında olan sıcaklıklarda yetiştirebiliriz. Bunların dışında Haziran ve Temmuz aylarında nem oranı %60 oranın altına düşmeden belli bir düzeyde devam etmeli.

Toprak İstekleri: Fındık saçak köke sahip bitkidir. Bu yüzden fındığın kökleri fazla derine gidemez. Kökler 80 cm kadar toprak altına inebilir. Toprak olarak her zaman seçici olduğunu söyleyemeyiz.

Fındığın istemiş olduğu özellikleri karşılamamız halinde fındık mahsülünü Ağustos ayında dalından toplayabilirsiniz.
Fındık hakkında bilgilere ve fındık fiyatlarına Fındık Fiyatı sitesinden ulaşabilir bilgi alabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.