Site Rengi

Fındık Üreticisine Destek!

15.05.2020
685
A+
A-
Fındık Üreticisine Destek!

Akkuş’da tescilli şeker fasulyesi üreten çiftçilere organik gübre desteği sağlandı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve Doğu Karadeniz Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı (DOKAP) tarafından desteklenen “Organik Havzalarda Organik Üretimin Geliştirilmesi Projesi” dahilinde üreticilere organik gübre dağıtıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürü Kemal Yılmaz açıklamasında, organik tarımın; kimyasal girdi kullanılmadan, insan sağlığına ve çevreye zarar vermeden üretimden tüketime kadar her aşaması kontrollü ve sertifikalı tarımsal üretim biçimi olduğunu bildirdi.

Organik Üretimde Artış

Organik tarımda üretici sayısı bakımından Dünya sıralamasında Türkiye’nin 8. sırada olduğunu belirten Yılmaz, Ordu’da 2004 yılında başlayan organik tarım yapan üretici sayısının son 10 yılda 12 kat, üretim alanının ise yaklaşık 5 kat arttığını bildirdi.

Yılmaz, Ordu’da coğrafi işaretli Akkuş şeker fasulyesinin kendine has özellikleri olduğunu ve şeker fasulyesinin üretimini artırmak için çalışmalar yapıldığını aktardı. Akkuş şeker fasulyesinin yıllık üretim miktarının yaklaşık 400 ton olduğunu bildiren Yılmaz, organik gübre kullanarak bu üretim miktarını daha da artırmak istediklerini söyledi.

Kemal Yılmaz başlangıç olarak 900 dekar alanda üretim yapan 77 fasulye üreticisine organik gübre dağıttıklarını ifade ederek, ilerleyen zamanlarda bu desteğin verilmeye devam edileceğini bildirdi.Yılmaz, Akkuş şeker fasulyesine verilen desteğin yanında fındık üreticilerine de organik gübre desteği vermeye devam ettiklerini belirterek, bu yıl 10 ilçede 400 ton organik gübre dağıtılacağını söyledi.

ETİKETLER: , ,
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.